Mladý ekonom 2025: Žáci základních škol soutěžili v Lounech v oblasti finanční gramotnosti
Dne 24. listopadu 2025 se na Obchodní akademii a SOŠ gen. Fr. Fajtla v Lounech uskutečnil další ročník soutěže Mladý ekonom, která je určena pro talentované žáky 8. a 9. tříd základních škol. Cílem soutěže je rozvíjet ekonomické myšlení, podporovat finanční gramotnost a podnítit mladé lidi k zamýšlení nad aktuálními tématy současného světa.
Soutěž byla rozdělena do dvou samostatných, avšak vzájemně se doplňujících částí.
První částí byl test z finanční gramotnosti, který prověřil nejen znalosti základních ekonomických pojmů, ale také praktické dovednosti, jako je orientace v rodinném rozpočtu, práce s bankovními produkty či schopnost rozhodovat se v reálných finančních situacích.
Druhá část byla zaměřena na prezentaci na předem vylosované téma „Význam a využití AI pro mladou generaci“. Soutěžní týmy měly za úkol během krátkého časového limitu připravit strukturované a přesvědčivé vystoupení, ve kterém ukázaly, jak vnímají nástup umělé inteligence, jaké přínosy či rizika s ní spojují a jak ji lze využít při studiu i v běžném životě.
Vítězem soutěže se stal tým ZŠ J. A. Komenského v Lounech, který reprezentovala trojice žáků: Adam Zlatohlávek, Matyáš Kříž, Jaroslav Hlavata.
Chlapci zaujali porotu nejen přesnými odpověďmi v testu, ale především kvalitně zpracovanou prezentací, která spojila věcně podané informace s vlastními úvahami o budoucnosti technologií.
Lenka Drbohlavová, Kamila Novotná