e-mail: skola@oasoslouny.cz; tel.: +420 415 655 489; tel.: +420 739 477 561 (nelze přepojit)

Návštěva studentů z Dalton Lycea

Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah publikací (sdělení) odpovídá výlučně autor. Publikace (sdělení) nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.

Návštěva studentů  z Dalton Lycea na Obchodní akademii a Střední odborné škole generála Františka Fajtla v partnerském městě Louny.

Studenti z Dalton Lycea v Barendrechtu navštívili ve dnech 8. až 13. března Obchodní akademii a Střední odbornou školu gen. F. Fajtla v Lounech, a přispěli tak k dalšímu poznávání lidí našich dvou partnerských měst.

Dalton Lyceum udržuje kontakty s lounskou školou již několik let. Cílem této návštěvy byla práce na Evropském projektu: Vzájemná pomoc, podporovaném Evropským programem Erasmus +, což je nový Evropský program pro vzdělání, mládež a sport. Tématem tříletého projektu, na kterém studenti z lounské Obchodní akademie a Dalton lycea společně pracují, je ochrana životního prostředí na mikroúrovni.

Holandští studenti bydleli v českých rodinách spolu s českými studenty. Kromě každodenní práce na projektu v prostorách naší školy měli holandští studenti možnost poznat život naší země. Čeští studenti jim byli ochotnými průvodci, a to jak v Lounech, tak v Praze. I pro lounské studenty to byla velmi zajímavá zkušenost.  Další etapou práce na projektu je návštěva studentů lounské Obchodní akademie a Střední odborné školy gen. F. Fajtla města Barendrecht letos v červnu.

Kim Naeije, studentka, Barendrecht: „Tento pobyt velmi změnil můj přístup k spotřebním výrobkům. Naučila jsem se mnoho a teď si budu vážit mnohem víc toho, co mám doma.“

Kristýna Brožová, studentka, Louny: „Týden strávený s přáteli z Holandska byl skvělý. Byla to báječná zkušenost a příležitost naučit se něco nového. Jsem ráda, že jsem se mohla projektu zúčastnit.“

Lucie Franková, studentka, Louny: „Projekt se mi velmi líbil. Poznala jsem novou kulturu a přátele a pomohlo mi to i v mém studiu angličtiny.“

V první etapě tohoto projektu celkem 24 studentů z obou škol provedlo průzkum ve 100 rodinách z obou zemí pomocí dotazníků. Tento výzkum se týkal osobního vztahu k používání spotřebních výrobků a energie (mikroúroveň). Během pobytu v Lounech studenti srovnávali výsledky těchto dotazníků a analyzovali možné příčiny rozdílů. Zároveň diskutovali o možných opatřeních ke zlepšení chování lidí v oblasti ochrany životního prostředí. Tento rok se projekt zaměřuje na mikroúroveň neboli domácnosti. Příští dva roky se projekt zaměří na střední a makroúroveň.

Olenka Nazaruk, studentka, Louny: „Týden strávený s holandskými studenty byl velmi odlišný od běžného školního programu. Zpočátku jsem měla obavy, ale celý týden byl skvělý. Těším se na další setkání, které tentokrát bude v Holandsku.“

Stanislav Toman, student, Louny: „Pobyt byl velmi poučný a zábavný. Byla to pro mě veliká jazyková zkušenost. Těším se, až navštívím Barendrecht.“

Denisa Taufnerová, studentka, Louny: „Přípravy na jejich příjezd byly někdy hektické. Vůbec jsme totiž nevěděli co vařit. Nakonec se ale všechno zvládlo. První den byl trochu rozpačitý, ale postupem času se všechno zlepšovalo. Jsem velice ráda, že jsou všichni tak milí a kamarádští. Ale nejvíce jsem jim vděčná, že i když jsem nemluvila úplně gramaticky správně, a někdy jsem určitě řekla i nějakou tu blbost, tak se mě všichni snažili pochopit. Program byl velice dobře vymyšlený, jen je škoda, že počasí někdy nevyšlo. Dost jsem se i divila, že jsme se shodli a všichni, nebo menší skupinka, někam společně vyrazili. Čas, kdy jsem byla s Freddie sama, jsme strávily koukaním na filmy nebo hraním her, např. pexeso. Samozřejmě jsme si i povídaly. Docela zábavné bylo, jak se táta snažil s Freddie domluvit česky, anglicky neumí ani slovo. Ten týden byl velice krásný, ale uběhl velmi rychle. Už se nemůžu dočkat, až pojedeme my k nim.“

Předběžné výsledky studie byly na konci pracovního týdne prezentovány členům Clubu 2020. Předseda této nadace a bývalý starosta města Loun, Jan Kerner, vysvětlil studentům důležitost partnerství a hovořil o oblastech, ve kterých probíhá spolupráce mezi partnerskými městy.

Ralph Wallenborn, učitel z Dalton Lycea a iniciátor tohoto projektu: „ Češi a Nizozemci mají mnohem více společného, než se na první pohled zdá. Je krásné vidět, jak rychle se studenti dokázali spřátelit a učit se jeden od druhého.“

Výsledky projektu o udržitelnosti budou spojeny s tak zvanou „zelenou zprávou“, budou zaslány všem účastníkům projektu a bude možné je najít na Wikigreen. Wikigreen je webová stránka zřízená přímo pro tento tříletý projekt s cílem zvýšit povědomí a týkající se spotřeby energií. Je zároveň platformou pro šíření Evropského ducha.

Informace o projektu je možné najít na www.wikigreen.eu.