e-mail: skola@oasoslouny.cz    tel.: +420 415655489

Jeden svět

Dne 13. 4. 2018 jsme    v   rámci festivalu Jeden svět  zhlédli film Aktivistka.

Jeden svět největší dokumentární filmový festival s tematikou lidských práv na světě.

Aktivistka

Activist
Petteri Saario
Finland | 2017 | 57 min.

Riikka žije v malém městě na severu Finska, jehož okolní příroda, začleněná do sítě chráněných lokalit Natura 2000, měla navždy zůstat nedotčená. Poté, co jedna z největších mezinárodních těžařských společností projeví zájem o těžbu kovů v místě národního parku, v těsné blízkosti jejího rodiště, mladá studentka se rozhodne jednat. O svém postoji musí přesvědčovat nejen svého otce, ale také několik členů městského zastupitelstva, kteří v nabídce spatřují příležitost pro místní rozvoj. Riikka marně vysvětluje, že ústupky průmyslové těžbě a migrace početné pracovní síly naopak pro region představují hrozbu, a pro další generace už tak nezbude z volné přírody vůbec nic. Dokument sleduje příběh motivované dívky, která mezi dospělými zakouší první prohry, ale sebevědomě pokračuje ve svém boji.

Postřehy našich žáků:

Mladá Riikka bojuje za to, co myslí, že je správné, ukazuje, že pokud člověk dostatečně dře za svůj sen, vše je možné. (Kryštof Diviš)

Takové problémy se u nás neodehrávají, proto mě to velice zajímalo. Mladá slečna v mém věku se snažila chránit přírodu a dělala pro to , co se dalo. Nemyslím si, že by některé holky v mé generaci tohle pro to udělaly a zajímaly se o to. Nemohla se na tohle vše dívat a chtěla to za každou cenu změnit. (Lucka Čtrnáctá)

Film mi ukázal, že si máme vážit našeho okolí a neničit ho. Jednou může přijít někdo, kdo nám bude chtít naši přírodu sebrat a využít ji pro průmysl. Když nám seberou přírodu, my ztratíme část našeho dědictví. Myslím, že lidé by si měli bojovat za čistou se přírodu a ne za rozrůstající se průmysl. (Simona Šárová)